Wokół tematu kupna domu w Hiszpanii krąży wiele mitów, a internetowe poradniki pisane przez osoby, które nie zajmują się tym tematem na co dzień, jeszcze pogłębiają wątpliwości… a jak naprawdę wyglądają formalności podczas zakupu domu w Hiszpanii i ile trwa ten proces?
– Zdarzało nam się, że załatwienie wszystkich formalności trwało tydzień. – mówi Alan Narkiewicz, dyrektor generalny Zamieszkaj na Costa Blanca.
Poniżej zebraliśmy kilkanaście lat naszego doświadczenia, by maksymalnie uprościć zrozumienie formalności.
Poniżej omówienie najważniejszych aspektów, czyli:
- Zakup domu w Hiszpanii – formalności
- Ile trwa zakup domu w Hiszpanii?
- Ile wynoszą opłaty podczas zakupu domu w Hiszpanii?
Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania, a w poniższym tekście nie udało się znaleźć na nie odpowiedzi, to prosimy o kontakt mailowy.
- Zakup domu w Hiszpanii – formalności
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o ilość kroków czy czasu potrzebnego na zakup mieszkania w Hiszpanii. Niektórzy trafiają do nas, bo zachwyciła ich konkretna oferta i od razu ruszają z procesem kupna. Inni najpierw długo szukają odpowiedniego regionu, następnie przeglądają oferty na własną rękę i dopiero wtedy podejmują decyzję o zakupie jednej z nich… Poniżej uniwersalny opis procesu zakupu nieruchomości w Hiszpanii w największym skrócie.
Podpisanie umowy przedwstępnej
Podobnie jak w Polsce, proces zakupu większości domów w Hiszpanii rozpoczyna się od podpisania umowy przedwstępnej. To gwarantuje z jednej strony klientowi rezerwację nieruchomości, a z drugiej – sprzedawca może liczyć na to, że kupujący też się nie rozmyśli. Podpisaniu umowy wstępnej towarzyszy wpłata zaliczki w wys. min. 10 proc.
Ważne! Zgodnie z art. 1454 hiszpańskiegoKodeksu cywilnego jeśli do sprzedaży nie dojdzie z winy kupującego, to sprzedawca może zatrzymać zadatek, a jeśli transakcja nie odbędzie się z winy sprzedającego, to niedoszły nabywca może otrzymać zwrot zadatku w podwójnej wysokości. |
Otwarcie konta w hiszpańskim banku
Jeśli dom w Hiszpanii ma być kupiony na kredyt, to wcześniej trzeba będzie otworzyć konto w hiszpańskim banku. Poza tym własne konto umożliwia później administrowanie nieruchomością (np. ponoszenie opłat za czynsz czy media).
Wyrobienie numeru NIE
Odpowiednikiem polskiego NIP-u przyznawanego obcokrajowcom jest w Hiszpanii Numero de Identificacion de Extranjero, który jest niezbędny każdemu, kto nabywa nieruchomość i zamierza zapłacić należny w związku z tym podatek.
Wizyta u notariusza
Nieco inaczej wygląda to w przypadku nowych mieszkań i lokali z rynku wtórnego, ale w obu przypadkach umowa zostanie podpisana u notariusza. Choć można powołać pełnomocnika (np. agenta nieruchomości), to najczęściej kupujący przyjeżdżają do Hiszpanii na podpisanie umowy – i jest to dla wielu osób tak naprawdę jedyny moment w procesie zakupu nieruchomości, gdy muszą osobiście pojawić się w Hiszpanii.
Przyznanie kredytu hipotecznego
Jeśli Inwestor ma zamiar wziąć kredyt w banku w Hiszpanii, to trzeba będzie również uwzględnić dodatkowe kroki: przekazanie nam dokumentów w celu zbadania zdolności kredytowej (informacje o posiadanych nieruchomościach, PIT, wyciągi z kont i BIK), otrzymanie od banku oferty kredytowej, podpisanie umowy kredytowej i wreszcie uruchomienie kredytu, które zwykle odbywa się równolegle z podpisaniem umowy o zakupie domu. W takiej sytuacji trzeba też będzie osobiście przyjechać do banku.
- Ile wynoszą opłaty podczas zakupu domu w Hiszpanii?
Łatwo można znaleźć dane z rynku i porównać ceny nieruchomości w Hiszpanii. Istnieje jednak jeszcze inny temat, z którym trzeba liczyć się podczas procesu kupowania nieruchomości, a są nim opłaty posprzedażowe. Łącznie to ok. 11 proc. wartości samej nieruchomości.
- Podatek od zakupu nieruchomości – jego wysokość zależy od prowincji (np. w regionie Walencji – 10 proc. wartości zakupionej nieruchomości).
- Koszty notarialne – ich wysokość zależy od wartości nieruchomości.
- Wpis do księgi wieczystej – wysokość opłaty zależy od wartości nieruchomości.
Łącznie koszty notarialne i wpis do księgi wieczystej powinien wynieść ok. 3000 – 3500 euro.
Każdy przypadek jest nieco inny, dlatego w razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu.