• Home
  • Blog
Czy kupując dom w Hiszpanii, warto kierować się… czasem dojazdu? Sprawdzamy, jak jest na Costa Blanca

Czy kupując dom w Hiszpanii, warto kierować się… czasem dojazdu? Sprawdzamy, jak jest na Costa Blanca

Polacy myślący o zakupie domu w Hiszpanii biorą pod uwagę szereg czynników. Ceny, pogoda, raty kredytów… Jednym z rzadziej poruszanych, a w naszej ocenie niezmiernie ważnych tematów jest czas dojazdu z Polski do poszczególnych miejsc w obrębie regionu.

W tym artykule przyjrzymy się trzem środkom transportu i porównamy czas dojazdu do Hiszpanii samolotem, samochodem i pociągiem. Jak Costa Blanca wypada na tle Teneryfy i innych wysp?

  1. Samolotem – Costa Blanca vs. Teneryfa

Na lotnisko w Alicante codziennie przylatują po 1-3 samoloty z Warszawy, Poznania, Krakowa, Gdańska, Wrocławia, Katowic czy Łodzi i są to głównie tzw. tanie linie lotnicze. Co ważne, loty te w większości odbywają się również w sezonie jesienno-zimowym. Lotnisko w Alicante jest dobrą bazą wypadową do podróży po całym świecie; dziennie odbywa się stąd średnio ok. 140 lotów, a Ryanair ma tu swoją ważną bazę przesiadkową od 2007 r. Dodatkową zaletą jest wyjątkowa bliskość tego lotniska od centrum Alicante. To tylko ok. 8 km do pokonania w 30 min, co stanowi ewenement na tle innych „tanich” lotnisk w Europie.

Na Teneryfie z kolei znajdują się dwa lotniska, z których można dolecieć do Krakowa, Gdańska, Warszawy i Katowic. Tymczasem  na Majorkę da się polecieć z Warszawy i Katowic, a na Ibizę tylko z Katowic i to wyłącznie w sezonie.

Czasy podróży prezentują się następująco:

Warszawa – Majorka: 3:10 h

Warszawa – Alicante: 3:25 h

Warszawa – Teneryfa: 6 h

*dane Ryanair, 2023

Różnice w długości lotu do Alicante pomiędzy Warszawą a innymi polskimi miastami są niewielkie i wynoszą najwyżej +/- 20 min.

  1. Samochodem – Costa Blanca vs. Majorka, Ibiza, Teneryfa

Podróż samochodem do Hiszpanii może się wydawać sportem ekstremalnym – trwa w końcu ok. 28 godzin. Jednak z większą rodziną czy psem tak może być po prostu wygodniej. Przeprowadzkę do Hiszpanii trudno jest przeprowadzić z bagażem tanich linii lotniczych… Taka wyprawa może być również częścią wakacji, jeśli zatrzymujemy się po drodze. Do podróży na Ibizę trzeba doliczyć kilka godzin, głównie ze względu na czas oczekiwania na prom i sam kurs promem. Podróż na Majorkę i Ibizę trwa z Polski ok. 33 h, a ciekawostką może być dostępność promów również z Marsylii, co pewnie urozmaica monotonię podróży. Natomiast jeśli chodzi o wypad samochodem (i promem) na Teneryfę, to ok. 60-70 h podróży zniechęci najbardziej zawziętych kierowców. Na tym tle ok. 28 h podróży na Costa Blanca wypada wyjątkowo korzystnie…

  1. Inne środku transportu – Płw iberyjski vs. wyspy

W czasach rosnącej popularności „zbiorkomu” warto pokrótce omówić i ten sposób na komunikację z półwyspem Iberyjskim. Jednak o ile dawniej pociągi dalekobieżne na międzynarodowych trasach przemierzały całą Europę (jak np. Orient Express), tak dziś są to już raczej krótkie odcinki, a podróż z Warszawy do Barcelony i dalej trzeba odbyć z wieloma przesiadkami. Jak donosili zeszłego lata dziennikarze Onet.pl, im zajęło to 36 h, czyli o ok. 10 h więcej, niż autem. Trasa do Alicante ma podobną długość.

  1. Podsumowanie

Porównując różne środki transportu, zdecydowanie dojazd do Hiszpanii drogą powietrzną wypada najkorzystniej, a lotnisko w Costa Blanca ma wyjątkowo bogatą siatkę lotniczą. Biorąc jednak pod uwagę nieprzewidziane sytuacje, warto pamiętać również o drodze lądowej – choć nie wszędzie da się w ten sposób wygodnie dojechać.

Oczywiście sam dojazd nie musi być decydującym czynnikiem podczas poszukiwania wymarzonej nieruchomości. Kultura regionu, ceny czy osobiste preferencje w większości wypadków okazują się być najważniejsze. Lata 2020-2021, gdy ruch promów czy samolotów był utrudniony, pokazały jednak, że i ten czynnik warto brać pod uwagę podczas poszukiwań.

Porównaj