• Home
 • Blog
Czy (i jak) można wziąć kredyt na zakup nieruchomości w Hiszpanii?

Czy (i jak) można wziąć kredyt na zakup nieruchomości w Hiszpanii?

Niewielu Polaków wie, że hiszpańskie banki udzielają kredytu na zakup nieruchomości w Hiszpanii również obcokrajowcom. Ile trzeba mieć wkładu własnego i jakie są formalności przy ubieganiu się o kredyt?

 1. Jaki kredyt na zakup domu w Hiszpanii?

Na początek wyjaśnijmy podstawy:

 • Polacy mogą otrzymać kredyt na zakup domu w Hiszpanii w hiszpańskim banku,
 • chodzi o kredyt hipoteczny, który w Hiszpanii jest oprocentowany wyjątkowo korzystnie.
 • W październiku 2023 r. średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego w Hiszpanii wyniosło 3,71 proc., w Polsce – 5,68 proc. (źródła: ECB i Komisja Europejska).

Stałe dochody i dobra historia kredytowa sprawiają, że wielu Polaków zyskuje w oczach hiszpańskich instytucji reputację dobrych klientów. Z kolei Polaków pozytywnie zaskakują ceny domów i mieszkań w tym kraju.

 1. Jaki wkład własny, by wziąć kredyt na mieszkanie lub dom w Hiszpanii?
 • W internecie można znaleźć różne informacje, ale z naszej praktyki wynika, że obcokrajowcy mogą liczyć na kredyt hipoteczny na poziomie 50-70 proc. wartości nieruchomości. Uwaga: do tego trzeba doliczyć 10 proc. wkładu własnego, jakiego banki wymagają na pokrycie kosztów „okołokredytowych”, jak wizyta u notariusza, podatek czy wpis do rejestru nieruchomości. – wyjaśnia Alan Narkiewicz, dyrektor Zamieszkaj na Costa Blanca. Hiszpańskie banki udzielają obcokrajowcom kredytu na maksymalnie 20 lat.

PRZYKŁAD

50-metrowe mieszkanie w Gironie kosztuje 150 tys. euro.

Udało się uzyskać kredyt hipoteczny na 60 proc. wartości nieruchomości.

Potrzebne jest więc 40 proc. + 10 proc. na koszty dodatkowe.

Łącznie to 75 tys. euro – ok. 335 tys. zł.

A co z ratą?

Zakładając oprocentowanie na poziomie ok. 3 proc. rocznie:

W przypadku kredytu na 10 lat byłoby to ok. 3650 zł miesięcznie

W przypadku kredytu na 20 lat byłoby to ok. 2200 zł miesięcznie

(wyliczenia dot. oprocentowania są jedynie szacunkowe. Prosimy o kontakt w celu ustalenia realnego oprocentowania w oparciu o faktyczną cenę nieruchomości, oprocentowanie i okres kredytowania).

 1. Kredyt na dom w Hiszpanii krok po kroku.

Procedurę rozpoczynamy od zebrania dokumentów potrzebnych do stwierdzenia zdolności kredytowej. Wszystko można nam wysłać pocztą lub mailowo. Następnie Inwestor otrzyma od nas symulację hipoteczną i informację o tym, na jakie finansowanie może liczyć. Podpisujemy umowę przedwstępną i rozpoczyna się właściwa procedura kredytowa, która może potrwać ok. 1-2 miesiące. W tym czasie bank zamawia m.in. sporządzenie wyceny nieruchomości. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, podpisywana jest umowa o kredyt hipoteczny na nieruchomość w Hiszpanii. Zwykle potrzebne będzie też wykupienie ubezpieczenia na życie w instytucji współpracującej z danym bankiem. Większość z tych kroków można załatwić zdalnie,  zlecając pełnomocnictwo pracownikowi Agencji. Tak naprawdę potrzebna jest tylko jedna osobista wizyta w banku – w celu otwarcia rachunku.

 1. Dokumenty potrzebne do kredytu na dom w Hiszpanii

Oceniając każdy przypadek indywidualnie, bank może poprosić o dostarczenie dodatkowych dokumentów, jednak poniższe pojawiają się zawsze:

 • dowód osobisty lub paszport
 • wyciąg z bazy Biura Informacji Kredytowej
 • wypis z ksiąg wieczystych, jeśli Inwestor posiada już jakieś nieruchomości
 • PIT z ostatnich dwóch lat i wypis z rejestru CEIDG w przypadku przedsiębiorców

Aby móc uruchomić procedurę kredytową, trzeba podpisać umowę przedwstępną na zakup nieruchomości, choć w praktyce często jest ona podpisywana równolegle z dokumentami z banku.

Żeby kupić dom w Hiszpanii na kredyt, trzeba też uzyskać hiszpański numer NIE.

NIE to hiszpański odpowiednik NIP-u przyznawany obcokrajowcom. Jego wyrobienie obywatelowi kraju unijnego zajmuje kilka tygodni. Aby to zrobić, trzeba udać się na posterunek policji.
 1. Dodatkowe pytania o kredyt na mieszkanie/dom w Hiszpanii

Czy polski bank udzieli kredytu na mieszkanie w Hiszpanii?

Niestety, na razie nie ma możliwości wzięcia kredytu  hipotecznego na zakup mieszkania w Hiszpanii w polskim banku.

W którym banku w Hiszpanii można otrzymać kredyt?

Jako Agencja na podstawie naszych wieloletnich doświadczeń współpracujemy z jednym z dużych hiszpańskich banków, który w naszej opinii oferuje najlepszą obsługę obcokrajowców i najniższe oprocentowanie kredytu. Na życzenie możemy też pośredniczyć w załatwieniu formalności w dowolnej innej hiszpańskiej instytucji finansowej. Zapraszamy do kontaktu, w celu omówienia szczegółów.

Kto załatwia formalności przy kredycie na zakup domu w Hiszpanii?

Kolejne nieporozumienie dotyczy formalności przy kredycie na zakup domu w Hiszpanii. Nasi Klienci obawiają się, że będą musieli sami orientować się w prawie i chodzić na spotkania w bankach. Nic bardziej mylnego! Większość z tych formalności może być po naszej stronie.Współpracujemy z prawnikami i tłumaczami przysięgłymi. Sami biegle posługujemy się językiem hiszpańskim. Przeprowadzenie przez nas pełnej procedury kredytowej to koszt 1500 euro .
 ( nie obejmuje kwot potrzebnych do zrealizowania tłumaczeń dokumentów skarbowych )

Czy kredyt na dom w Hiszpanii da się wcześniej spłacić?

Tak. W banku, z którym współpracujemy najczęściej, prowizja wynosi 0,25 proc. wartości nieruchomości w przypadku wcześniejszej spłaty w ciągu pierwszych trzech lat od wzięcia kredytu i 0 proc. po tym czasie. Każdy bank ma nieco inne reguły ,ale zazwyczaj istnieje taka możliwość.

Czy dokumenty trzeba tłumaczyć?

Dokumentów w języku angielskim i wyciągów z kont nie trzeba tłumaczyć. PIT czy wypis z ksiąg wieczystych trzeba przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego.

Czy każdy może liczyć na kredyt na dom w Hiszpanii?

Nie, chociaż w naszej Agencji wskaźnik skuteczności sięga 100 proc. To dlatego, że wniosek składamy na podstawie wstępnej rozmowy i najpierw sami ocenimy sytuację. Klienci, którzy mają odpowiedni wkład własny, zbiorą wszystkie dokumenty i nie mają negatywnej historii kredytowej, zazwyczaj otrzymują za naszym pośrednictwem kredyt. Zapraszamy do kontaktu w celu omówienia szczegółów.

Porównaj